Combinația alb-negru are ceva irezistibil. Revine cu îndrăzneală în colecțiile creatorilor de modă și dacă nu este prezentă pe podiumurile de prezentare, cu siguranță o găsiți în magazine și pe stradă.
Combinația alb-negru este asociată cu o anumită sobrietate și cu multă eleganță. O fi poate de la tradiția călugărițelor catolice sau de la adoptarea ei în uniforme școlare și ținute scrobite de birou. Dar imprimeurile în alb și negru pot fi îndrăznețe și jucăușe ca orice alt imprimeu geometric. Liniile clare sunt adesea preferate, geometria arată perfect în alb și negru. Imprimeurile florale au ceva grav, trist, dar pot fi foarte șic. Și dacă vă amintiți ținuta cu care Audrey Hepburn a mers la cursele de cai de la Aston în filmul My Fair Lady, cu siguranță îmi veți da dreptate că ținutele doar în alb și negru aduc ceva demn de o lady.







