Din ciclul filmul sau cartea, recomand, din nou, cartea. Romanul lui Dave Eggers, O hologramă pentru rege, reuşeşte să fie mai bun decât un film cu Tom Hanks, şi asta spune multe.
O hologramă pentru rege spune povestea unui american get-beget, construit în anii vânzărilor masive şi structurat pe principii depăşite de economie. Divorţat, cu o taxă de facultate de plătit pentru singura sa fiică, personajul lui Dave Eggers caută să se reinventeze într-o lume care nu mai are nevoie de el şi de aptitudinile lui. Vânzările depind aproape exclusiv de costurile de producţie, iar aici pieţele asiatice stau mult mai bine. Ultima sa şansă pentru a reuşi să adune banii de facultate este semnarea unui contract cu regele Arabiei Saudite pentru furnizarea unui sistem informatic performant. În poveste se amestecă amintiri, dorinţe, eşecuri, spaima unui posibil cancer, speranţe utopice. Toate amestecate într-un personaj jovial, plăcut de toţi, aparent fericit şi stăpân pe situaţie.
Dave Eggers scrie perfect pentru film. Cu multă acţiune, umor, personaje credibile, suficientă psihologie şi dramă pentru marele ecran. Dar ecranul din spatele ochilor unui cititor va avea mereu alte nuanţe, va empatiza mereu altfel şi va naşte întrebări autentice. Cine suntem noi, cât ne-am făcut singuri şi cât ne-a făcut lumea în care trăim? Gândiţi-vă un pic şi la titlul romanului, nu este ales întâmplător.